Děkujeme našim partnerům:

pfcp fincentrum-logo


30 Kč u doktora...

02.04.2009 09:47

Nedávno jsem na Radiožurnálu poslouchal rozhlasovou relaci s lékaři, kteří jezdí provádět charitativní operace do Afriky. Jedno z důležitých poselství pořadu bylo - i chudí Afričané si za lékařskou péči platí. A v Česku se zvedla vlna odporu pro 30 Kč za návštěvu lékaře.

Ano, lze namítnout, že platíme zdravotní pojištění, a tím platíme za zdravotní péči. Jenže, na standard, který požadujeme, zdravotní pojištění nestačí. Jen letmo jsem zaznamenal informaci VZP, kolik nákladných operací mohlo být uskutečněno jen díky 30korunovému poplatku. A nebylo to malé číslo.

Vraťme se ale do Afriky. Proč si Afričané, kteří dostávají zdravotní péči v rámci humanitární akce, musí za tuto platit? Pochopitelně nezaplatí veškeré náklady ošetření a operací. Zaplatí ale tolik, kolik mohou. Proč? Aby si uvědomili, co je jim zdravotní péčí dáváno, aby měli zodpovědnost za své zdraví. Obávám se, že to je přesně to, co v Česku chybí.

Česko patří k zemím s největším podílem veřejných výdajů na zdravotní péči na světě. Přes veřejný zdravotní systém protéká 90 % nákladů zdravotnictví. "Spoluúčast" tvoří jen 10 %. Není divu, že lidé necítí zodpovědnost za svůj zdravotní stav, že si neuvědomují, co jim v Česku rozvinutá zdravotní péče přináší... a už vůbec netuší, jaké jsou její náklady.

Namítat sociálními aspekty a náklady, které domácnosti nesou v souvislosti s 30korunovým poplatkem, je nesmysl. Pokud je někdo natolik chudý či natolik nemocný, že se nemůže vzdát jednoho plzeňského piva nebo 15 levných rohlíků, pak nepochybně spadá do kategorie "sociálně potřebných", kteří spadnou do sociální sítě. Rozhodně by jejich nedostatek finančních prostředků neměl řešit zdravotní, ale sociální systém. A už vůbec by se kvůli nim neměl poplatek rušit, aby 30 Kč za návštěvu lékaře nemuseli platit ani poslanci parlamentu.

3 komentářů

Komentář od uživatele petrph [Návštěvník] Email
Ono lze těžko mluvit o nějaké vlastní zodpovědnosti za zdraví (a šetření vlastních financí). Na jedné straně je výplatní páska, na které člověk vidí podstatně vysokou srážku zdravotního pojištění - tu platit musí, ať se o své zdraví stará jak chce, k doktorovi nejde jak je rok dlouhý.
No a straně druhé je onen 30 Kč poplatek, který možná někdy ušetří, když se stará o své zdraví, takže u něj některé choroby nepropuknou, jiné radši přechodí, k lékaři nechodí.. Podstatný nepoměr, že? Takže, nemluvme o nějaké spoluzodpovědnosti, je to prostě regulační poplatek, který stát zavedl, aby lidé tolik nečerpali z pojištění, které jim on sám nařídil platit...
02. 04. 09 @ 11:54
Komentář od uživatele Marek [Návštěvník] Email
Ono se to dá celé zobecnit. Lidé nechtějí být zodpovědní sami za sebe. Proto jim až zas tolik nevadí, o kolik příjdou na daních a různých "pojištěních". Nevadí jim to, neboť za tyto peníze ztrácí odpovědnost a přebírá ji někdo jiný. Naopak, peníze, které mají sami vydat jsou předmětem jejich volby. Za omyl vzniklý v důsledku jejich chybné alokace nemohou nadávat, jako v případě peněz, o které je připraví stát, někomu jinému (politikům, finanční krizi, atp), nýbrž musejí nadávat sami sobě... a to jde jen stěží, neboť JÁ přece všechno vím nejlíp, JÁ chyby nedělám.
07. 04. 09 @ 08:44
Komentář od uživatele Robert [Návštěvník]
Naprosto souhlasím s autorem článku.
Bohužel to modré stálo křesla v senátu a krajích. Je neuvěřitelné, jak český člověk lehce podlehne populismu strany, která vše nabízí zadarmo a chce zavádět šrotovné a ostatní nesmysly které nic neřeší. Ostatně až přijde ona slibovaná důchodová reforma, (pokud bude vládnout soc.dem. tak nepřijde) sbalí si kufry jiná strana. Obávám se, že to budou opět pravičáci. A takhle to jde už léta a půjde to tak dál... Čecháčství vítězí!!!
08. 04. 09 @ 12:40

Přidat komentář


Váš e-mail nebude na tomto webu zveřejněn.

Vaše WWW-adresa bude zveřejněna.
(Konce řádku budou převedeny na <br />)
(Jméno, e-mail & web)
(Povolit, aby mne mohli uživatelé kontaktovat kontaktním formulářem (Váš e-mail nebude zveřejněn.)
7 SEO, Dog Pictures, Dog Photos, Puppy Pictures, Puppy Photos